girit kabağı dolması


Malzemeler:
7 Adet Küçük Boy Girit Kabağı
150 gr. Dana Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
2 Adet Domates
1 Çay Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz (iç için)
1 Çay Kaşığı Tuz (dolmanın suyu için)
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/5 Demet Maydanoz
1/5 Demet Dereotu
Tencere (iç çapı 22 cm.)

Ön Hazırlık:
Kabaklar kazınacak, sap kısımları kapak olarak kesilecek ve içleri boşaltılacak. Bir kap içerisine yeterli miktarda su ve 1 tatlı kaşığı tepelice doldurulmuş tuz konulacak, karıştırılacak. Kabaklar bu su içerisinde dinlendirilecek. Kabaklar doldurulurken sadece suyu süzülecek, yıkanmayacak. Domates, soğan yemeklik doğranacak. Maydanoz ve dereotu kıyılacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kabakların sap kısmını kullanmak istemezseniz; onun yerine, bir dilim domatesi kapak olarak kullanabilirsiniz.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, salça, tuz, karabiber, kimyon, kuru nane, maydanoz, dereotu konulacak ve bir güzel yoğurulacak. Harcın tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

kabakların içi boşaltılmış tuzlu suda bekliyor

dolma içi (iç harç) doldurulmuş

üzerine domates dilimi kapak yapılmış

girit kabağı dolması pişmiş

Maharetini Göster:
Kabaklar ağız kısmında 1 cm. boşluk bırakılacak şekilde bastırılmadan doldurulacak ve kapağı kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı salça, 1 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte tencereye ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde girit kabağı dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop