fırında tavuk

Firinda_tavuk1

Malzemeler:
1 Adet Tavuk ‘1600 gr.’
2 Yemek Kaşığı Yoğurt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
Fırın Torbası 25×38 cm.

Ön Hazırlık:
Tavuk ambalajından ayrıldıktan sonra, bir güzel göz kontrolü yapılacak. Derisi üzerinde bulunan yolunmamış telek artıkları mutfak cımbızı ile alınacak. Üzerindeki tüyler ocak üzerinde yakılarak giderilecek. Kuyruk üzerinde bulunan yağ keseciği, bıçak ile kesilecek. Kanat uçları gerek görülüyorsa kesilecek. Bu işlemler sonrası tavuk bir güzel yıkanacak. Tavuk butları bir ip ile birbirlerine bağlanacak ve süzgeç içerisine alınacak, süzülmesi sağlanacak. Soğan, sarımsak soyulacak. Bir kap içerisine, rendenin püre yapma gözünde önce sarımsak rendelenecek ve ardından soyulmuş bütün soğan rendelenecek. Soğan püresi tel süzgeç ile süzülecek. Süzgeçte kalan posa kullanılmayacak.

Sos malzemeleri

Firinda_tavuk2

Sos hazırlanmış

Firinda_tavuk3

Sosunun Hazırlanması:
Kase içerisine ayçiçek yağı, soğan-sarımsak suyu, salça, yoğurt konulacak ve karıştırılacak. Üzerine karabiber, kimyon, kekik, toz kırmızı biber, tuz katılacak, karıştırılacak. Hazırlanan bu sos ile tavuğun iç ve dış yüzeyi bir güzel sosa bulanacak. Sos kabının kapağı kapatılacak, en az 2 saat süre ile tavuk bu sos içerisinde dinlendirilecek.

Tavuk temizlenmiş, yıkanmış süzgeçe alınmış

Firinda_tavuk4

Soslanmış dinleniyor

Firinda_tavuk5

Tavuk fırın torbasına alınmış

Firinda_tavuk6

Tavuk fırın içerisinde 1 saat süre ile pişmeye devam ediyor

Firinda_tavuk7

Fırın torbası açılmış, tavuk 30 dakika süre ile fırında kızarıyor

Firinda_tavuk8

Tavuk toplam 1.5 saat süre bitiminde kızarmış

Firinda_tavuk9

Fırın’da kızarmış tavuk servise hazır

Firinda_tavuk10

Maharetini Göster:
Fırın torbası ‘poşet’ içerisine bir miktar un konulacak ve torba sallanarak un torba içerisine yayılacak. Sos’a yatırılmış piliç fırın torbası içerisine yerleştirlecek ve bağlama teli ile ağızı bağlanacak. Torba üzerine bir kaç delik açılacak ve torba fırın tepsisine alınacak. Tepsi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 60 dakika süre ile piliç fırında pişirilecek. Süre bitiminde tepsi dışarı alınacak ve fırın torbası açılacak. Piliç açık olarak kızarması için tepsi fırına sürülecek. Arada bir tepsi tabanında ki biriken su ve yağ karışımından alınarak piliç yüzeyine gezdirilecek. 30 dakika süre bitiminde kızarmış piliç servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Sos hazırlarken yağ, salça ve yoğurt sabit kalmak şartı ile istediğiniz baharatlar tercihinize kalmıştır. Metal fırın tepsisi kullanırsanız piliçin tepsiye oturduğu yüzey de bir güzel kızarır, sorun yaşamazsınız. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.