fırında tavuk


Malzemeler:
1 Adet Tavuk (1600 gr.)
2 Yemek Kaşığı Yoğurt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
Fırın Torbası (25×38 cm.)

Ön Hazırlık:
Tavuk ambalajından ayrıldıktan sonra, bir güzel göz kontrolü yapılacak. Derisi üzerinde bulunan yolunmamış telek artıkları mutfak cımbızı ile alınacak. Üzerindeki tüyler ocak üzerinde yakılarak giderilecek. Kuyruk üzerinde bulunan yağ keseciği, bıçak ile kesilecek. Kanat uçları gerek görülüyorsa kesilecek. Bu işlemler sonrası tavuk bir güzel yıkanacak. Tavuk butları bir ip ile birbirlerine bağlanacak ve süzgeç içerisine alınacak, süzülmesi sağlanacak. Soğan, sarımsak soyulacak. Bir kap içerisine, rendenin püre yapma gözünde önce sarımsak rendelenecek ve ardından soyulmuş bütün soğan rendelenecek. Soğan püresi tel süzgeç ile süzülecek. Süzgeçte kalan posa kullanılmayacak.

Maharetini Göster:
Fırın torbası ‘poşet’ içerisine bir miktar un konulacak ve torba sallanarak un torba içerisine yayılacak. Sos’a yatırılmış piliç fırın torbası içerisine yerleştirlecek ve bağlama teli ile ağızı bağlanacak. Torba üzerine bir kaç delik açılacak ve torba fırın tepsisine alınacak. Tepsi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 60 dakika süre ile piliç fırında pişirilecek. Süre bitiminde tepsi dışarı alınacak ve fırın torbası açılacak. Piliç açık olarak kızarması için tepsi fırına sürülecek. Arada bir tepsi tabanında ki biriken su ve yağ karışımından alınarak piliç yüzeyine gezdirilecek. 30 dakika süre bitiminde kızarmış piliç servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Sos hazırlarken yağ, salça ve yoğurt sabit kalmak şartı ile istediğiniz baharatlar tercihinize kalmıştır. Metal fırın tepsisi kullanırsanız piliçin tepsiye oturduğu yüzey de bir güzel kızarır, sorun yaşamazsınız. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Tavuk Yemekleri