fırında tavuk


Malzemeler:
1 Adet Tavuk (1600 gr.)
2 Yemek Kaşığı Yoğurt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
Fırın Torbası (25×38 cm.)

Ön Hazırlık:
Tavuk ambalajından ayrıldıktan sonra, bir güzel göz kontrolü yapılacak. Derisi üzerinde bulunan yolunmamış telek artıkları mutfak cımbızı ile alınacak. Üzerindeki tüyler ocak üzerinde yakılarak giderilecek. Kuyruk üzerinde bulunan yağ keseciği, bıçak ile kesilecek. Kanat uçları gerek görülüyorsa kesilecek. Bu işlemler sonrası tavuk bir güzel yıkanacak. Tavuk butları bir ip ile birbirlerine bağlanacak ve süzgeç içerisine alınacak, süzülmesi sağlanacak.

Soğan, sarımsak soyulacak. Bir kap içerisine, rendenin püre yapma gözünde önce sarımsak rendelenecek ve ardından soyulmuş bütün soğan rendelenecek. Soğan püresi tel süzgeç ile süzülecek. Süzgeçte kalan posa kullanılmayacak.

Sosunun Hazırlanması:
Kase içerisine ayçiçek yağı, soğan vesarımsak suyu, salça, yoğurt konulacak ve karıştırılacak. Üzerine karabiber, kimyon, kekik, toz kırmızı biber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Hazırlanan bu sos tavuğun içine ve dışına sürülecek. Soslanmış tavuğun üzeri kapatılacak ve en az 2 saat buzdolabında dinlendirilecek.

tavuk temizlenmiş

sosa bulanmış

fırın torbasına konmuş fırına sürülmüş

Fırında tavuk kızarıyor


Maharetini Göster:
Fırın torbası içerisine bir miktar un konulacak ve torba sallanarak un torba içerisine yayılacak. Sos’a yatırılmış tavuk fırın torbası içerisine yerleştirlecek ve bağlama teli ile bağlanacak. Torba üzerine bir kaç delik açılacak ve fırın tepsisine alınacak. Tepsi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 60 dakika pişirilecek. Süre bitiminde tepsi dışarı alınacak ve fırın torbası açılacak.  Ardından üzerinin kızarması için 30 dakika daha fırına sürülecek. Süre bitiminde tavuk servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Sos hazırlarken yağ, salça ve yoğurt sabit kalmak şartı ile istediğiniz baharatlar tercihinize kalmıştır. Metal fırın tepsisi kullanırsanız piliçin tepsiye oturduğu yüzey güzel kızarır, sorun yaşamazsınız.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop