Kategoriler
Tavuk Yemekleri

fırında tavuk

fırında tavuk 1
Fırında Tavuk Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Adet Tavuk (1600 gr.)
2 Yemek Kaşığı Yoğurt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
Fırın Torbası (25×38 cm.)

Ön Hazırlık:
Tavuk ambalajından ayrıldıktan sonra, bir güzel göz kontrolü yapılacak. Derisi üzerinde bulunan yolunmamış telek artıkları mutfak cımbızı ile alınacak. Üzerindeki tüyler ocak üzerinde yakılarak giderilecek. Kuyruk üzerinde bulunan yağ keseciği, bıçakla kesilecek. Kanat uçları gerek görülüyorsa kesilecek. Bu işlemler sonrası tavuk bir güzel yıkanacak. Tavuk butları bir ip ile birbirlerine bağlanacak ve süzgeç içine alınacak ve süzülecek.

Soğan, sarımsak soyulacak. Bir kap içerisine, rendenin ince gözünde veya püre yapma gözünde önce sarımsak rendelenecek, ardından soğan rendelenecek. Peşinden süzgeç ile süzülecek. Çıkan soğan suyu kullanılacak, kalan posa atılacak.

Fırında Tavuk Sosu
fırında tavuk sosu

Tavuk Sosu’nun Hazırlanması:
Kase içine ayçiçeği yağı, soğan ve sarımsak suyu, salça, yoğurt konulacak ve karıştırılacak. Üzerine karabiber, kimyon, kekik, toz kırmızı biber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Hazırlanan sos tavuğun içine ve dışına sürülecek. Soslanmış tavuğun üzeri kapatılacak ve en az 2 saat buzdolabında dinlendirilecek.

tavuk temizlenmiştavuk temizlenmiş

sosa bulanmışsoslu tavuk

fırın torbasına konmuş fırına sürülmüştorbada tavuk

Fırında tavuk kızarıyorfırında tavuk

Maharetini Göster:
Fırın torbasına bir tatlı kaşığı un konulacak ve torba sallanarak un torba içine yayılacak. Ardından tavuk torba içine konulacak. Torba bağlama teli ile bağlanacak, üzerine bir kaç delik açılacak ve fırın tepsisine oturtulacak. Tepsi, önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 60 dakika pişirilecek. Süre bitiminde tepsi dışarı alınacak ve fırın torbası açılacak. Tavuğun kızarması için tepsi 30 dakika daha fırına sürülecek. Süre bitiminde fırında tavuk servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Sos hazırlarken yağ, salça ve yoğurt sabit kalmak şartı ile istediğiniz baharatlar tercihinize kalmıştır. Metal fırın tepsisi kullanırsanız tavuğun tepsiye oturduğu yüzey güzel kızarır, sorun yaşamazsınız.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com