fırında levrek

Firinda_levrek1

Malzemeler:
3 Adet Deniz Levrek Balığı
1/2 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patates
3 Adet Defne Yaprağı
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Adet Limon
Bor Cam Fırın Tepsisi 40×27 cm
Alüminyum Folyo

Ön Hazırlık:
Soğan ve patatesler soyulacak. Soğan yarım ay, patatesler halka doğranacak. Domatesler rendelenecek. Limon enlemesine halka doğranacak.

Levrek Nasıl Temizlenir:
Balıkların derisi üzerinde bulunan pullar, bıçak yardımı ile kazınarak ayrılacak. İç organları, karın bölgesi bıçak ile çizilerek çıkartılacak. Göğüs boşluğunda bulunan siyah kısımlar, derisi üzerinde bulunan pullar giderilinceye kadar balıklar bir güzel yıkanacak. Fırın’da Balık etlerinin daha iyi pişmesi için, yan yüzeyleri üzerine ikişer adet çapraz çizik atılacak ve süzgeçe alınarak süzülmesi sağlanacak.

Sos’un Hazırlanması:
Bir kase içerisine 1/2 çay bardağı ölçüsünde zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz katılacak, karıştırılacak.

Balıklar temizlenmiş

Firinda_levrek2

Malzemeler tepsi’ye dizilmiş

Firinda_levrek3

Tepsi folyo ile kapatılmış

Firinda_levrek4

Levrekler servis’e hazır

Firinda_levrek5

Maharetini Göster:
Balıkların karın iç bölgesi ve dış yüzeyine, bir fırça yardımıyle sos sürülecek. Karın iç bölgesine birer adet defne yaprağı konulacak. Balıklar tepsi içerisine uygun bir şekilde yatay olarak dizilecek. Sos’a bulanmış patates dilimleri, tepsi içerisinde ki boşluklara dizilecek. Soğanlar patateslerin üzerine yayılacak. Rendelenmiş domatesler malzemelerin üzerine serpilecek ve limon dilimleri üzerine ilave edilecek. Fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C derece’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek, fırın kapağı kapatılacak. 50 dakika süre ile tepsi fırın da tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak. Fırının üst ısıtıcıları kullanılarak 10 dakika süre ile balıkların üst yüzeylerinin kızartılması sağlanacak. Sonrası malum.

Not:
Metal fırın tepsisi kullanırsanız balıklar için pişirme süresi 40+10 dakika yeterli olacaktır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.