köfte makarna


Malzemeler:
500 gr. Köftelik Kıyma  (dana döş eti)
1 Adet Soğan
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Paket Spagetti Makarna
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Litre Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan çok ince yemeklik doğranacak ve kıyılacak. Bayat ekmek dilimleri uygun bir kap içerisinde ıslatılacak ve ardından sıkılacak.

Makarnanın Hazırlanması:
Tencere içerisine 2 litre su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve spagetti makarna katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı normal ısı ayarında ve tencere açık olarak 10 dakika süre ile makarna haşlanacak. Ardından makarna ocaktan alınacak ve süzülecek. Ardından, tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine makarna ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından makarna’ya tuz ilave edilecek ve tuzu karar hale getirilecek.

Köftenin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, bayat ekmek, soğan, karabiber, kimyon, pul biber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Malzemeler macun kıvamında bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Islak elle köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve avuç içerisinde yuvarlak hale getirilecek. Yuvarlak parçalar parmak uçlarıyle yassıltılacak ve resimde görünen oval şekil verilecek. Hazırlanan köfteler kızgın ızgara üzerine konulacak ve yakılmadan arkalı önlü pişirilecek.

Maharetini Göster:
Haşlanan makarna ve köfteler istenilen miktarda servis tabağına alınacak.  Ya da, yanına çeşitli yeşilliklerle birlikte sivri biber ve domates dilimleri konulacak. Bildiğiniz gibi takılın vesselam. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop