fırında kıymalı domates dolması

fırında domates dolması

Malzemeler:
5 Adet Domates
50 gr. Dana Döş Kıyması
1 Adet Soğan
6 Tatlı Kaşığı Pirinç (tepeli doldurulmuş)
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Su
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Fırında kıymalı domates dolması yemeğimi kendi damak zevkim göre yaptım ve ölçülendirdim. Çoğu zaman, biber ve domates dolması yaparken; iç malzemesini kendi yöntemimle ölçerim ve bu tarifimde de öyle yaptım. Her domates için bir tatlı kaşığı tepelice doldurduğum pirinç, 10 gr. kıyma ve 10 gr. soğan kullandım. Domateslerim eşit irilikte olmadığından; ne olur ne olmaza karşı, bir tatlı kaşığı dolusu pirinci (iç harca) fazladan koydum. Sonuç olarak bir pirinç tanesi dahi artırmadım. Domates dolmam favori yemeklerimden biridir, tavsiye ederim.

Ön hazırlık:
Domateslerin baş tarafı kapak olacak şekilde kesilecek ve içleri boşaltılacak. Çıkan kısımları süzgeçten geçirilecek ve çıkan su yemek suyu olarak kullanılacak. Soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Maydanoz kıyılacak.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, tatlı biber salçası, karabiber, kimyon, kuru nane, maydanoz, tuz konulacak ve mıncıklanarak karıştırılacak. Ardından pirinç ilave edilecek ve malzemeler tekrar karıştırılacak.

fırında kıymalı domates dolması

Maharetini Göster:
Domates içlerine iç harç üst kısmında boşluk bırakılarak doldurulacak. İç harcın üzerini kapatacak miktarda sıcak su konulacak ve kapakları kapatılacak. Ardından fırın tepsisine dizilecek. Tepsiye az tuz ile karıştırlmış 1 su bardağı su ilave edilecek. Peşinden 2 yemek kaşığı zeytinyağı dolmaların üzerinde gezdirilecek. Tepsi üzeri alüminyum folyo veya bir kap ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 45 dakika bitiminde üzeri açılacak. Ardından 30 dakika süre ile tekrar fırına sürülecek. Süre bitiminde domates dolmanız servise hazır. Sonrası malum.

Son Söz:
Tepsiye ilave edeceğiniz bir bardak su, musluk suyu olabileceği gibi; domatesin içini boşaltığınızda, çıkan içi süzgeçten geçirerekte kullanabilirsiniz. Ben öyle yaptım, içi mıncıklayarak süzgeçten geçirdim ve tam bir su bardağı domates suyu çıktı. Su içerisine çok az tuz koydum, karıştırdım ve tepsiye ilave ettim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.