fırında karamelli şeftali tatlısı

fırında karamelli şeftali tatlısı

Malzemeler:
2 Adet Yarma Şeftali
2 yemek Kaşığı Toz Şeker
2 Yemek Kaşığı Musluk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
20×3 cm. Çapında Metal Kap

Hamur Malzemesi:
200 gr. Böreklik Un
100 gr. Tereyağı (buzdolabından çıkmış)
3 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Ön Söz:
Fırında karamelli şeftali tatlısı, şeftali ile yapılan tatlıların efendisidir. Bu tatlının yapımında kullanılan malzemelerin ölçüleri, tarifimde belirttiğim oranlardadır. Malzemelerin katlarını kullanarak, evinizde dilediğiniz ölçüde karamelli şeftali tatlısı yapabilirsiniz. Tarifimdeki malzemelerle iki veya üç porsiyon şeftali tatlısı çıkar. Bu tatlıyı her yaptığımda, soğumasını bekleyecek sabra ulaşamadım.  Zaten bu tatlı ılık, ya da sıcak yeniyor. Anlayacağınız; o kadar leziz bir tatlı, denemenizi tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Şeftaliler ikiye bölünecek ve çekirdekleri çıkartılacak. Her bir şeftali parçası elma dilimi şeklinde üç veya dört eşit parçaya bölünecek. Tereyağı (100 gr. olanı) kullanıncaya kadar buzdolabında bekletilecek.

Hamurunun Hazırlanması:
Bir kap içine 200 gr. un elenerek konulacak. Üzerine buzdolabından henüz çıkmış tereyağı, küp küp doğranacak ve 3 yemek kaşığı toz şeker ilave edilecek. Ardından, karışım parmak uçlarıyla mıncıklanacak ve pütürlü bir karışım elde edilecek.

fırında şeftali tatlısı

Maharetini Göster:
Metal kap içine 2 yemek kaşığı toz şeker, 2 yemek kaşığı su konulacak ve karıştırılacak. Ardından düşük ısıda karamel rengini alıncaya kadar ısıtılacak. Peşinden 1 tatlı kaşığı tereyağı konulacak ve karıştırılacak. Üzerine resimde görüldüğü gibi, şeftali dilimleri dizilecek ve hazırlanmış hamur eşit bir şekilde yayılacak. Ardından, kap önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 15 dakika bitiminde fırından alınacak ve ters çevrilerek servis tabağına konulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.