firikli pilav

Firikli_pilav

Malzemeler:
1 Su Bardağı Bulgur
1 Çay Bardağı Firik
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Adet Kuru Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı kaşığı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Domates ve soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Bulgur ve firik tencere’ye ilave edileceği zaman yıkanacak. 3 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak.
Ardından bulgur ve firik katılacak, kavrulacak. Üzerine 3 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 15 dakika süre bitiminde pilavınız hazır. 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.