mercimekli bulgur köftesi


Malzemeler:
1 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Su Bardağı İnce Bulgur
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay kaşığı Köri
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu
4 Adet Taze Soğan
1/4 Demet Maydanoz
3 Su Bardağı Su

Ön Hazırlık:
Kırmızı mercimek yıkanacak ve süzülecek. Soğan ve maydanoz ince kıyılacak. Sarımsaklar kullanımı sırasında ezilecek. Limon sıkılarak suyu çıkarılacak. Köftelik ince bulgur hiç bir işlem görmeyecek, kuru olarak kullanılacak.

Kırmızı Mercimeğin Haşlanması:
Tencere içerisine 3 su bardağı su, 1 su bardağı kırmızı mercimek konulacak ve kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı hafif aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tenceredeki mercimekler püre kıvamına gelinceye kadar pişirilecek. 15 dakika süre bitiminde mercimekler az sulu püre kıvamında iken, ocaktan alınacak ve soğumaya bırakılacak.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine kırmızı mercimek püresi, ince bulgur, domates ve biber salçası, zeytinyağı, dövülmüş sarımsak, karabiber, kimyon, pul biber, köri, limon suyu, tuz katılacak ve malzemeler karıştırılacak. Köfte harcının tuzu karar hale getirilecek. Malzemeler 5 dakika süre ile bir güzel yoğurulacak. Yoğurma işlemi bitiminde malzemeler top haline getirilecek ve 25 dakika süre ile ‘bulgurun yumuşaması için’ dinlendirilecek. Süre bitiminde maydanoz ve taze soğan ilave edilecek. 3 dakika süre ile köfte tekrar yoğurulacak ve top haline getirilecek. Köfteden uygun büyüklükte parçalar koparılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde şekillendirilerek servis tabağına dizilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop