etsiz kapuska

etsiz_kapuska

Malzemeler :
1 Kg. Doğranmış Lahana
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
2 Yemek Kaşığı Bulgur ya da Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
4 Su Bardağı Kaynar Su
Sumak

Ön Hazırlık :
Lahananın uygun olmayan üst yaprakları ayrılacak. Lahana ortadan iki eşit parçaya bölünecek ve parçaların her birinden koçanları ayrılacak. Yapraklı bölüm ince doğranacak. Yaprakların ortasında bulunan ana damarlar ince kıyılacak. Soğan yemeklik doğranacak.

Kapuska malzemeleri

Tencere_etsiz_kapuska2

Lahana doğranmış

Tencere_etsiz_kapuska3

Soğan kavurulmuş

Tencere_etsiz_kapuska4

Salçalar ilave edilmiş

Tencere_etsiz_kapuska5

Lahana ilave edilmiş, karıştırılmış

Tencere_etsiz_kapuska6

Malzemeler kendi suyu ile 10 dakika pişirilmiş

Tencere_etsiz_kapuska7

Bulgur, su, pul biber ve tuz ilave edilmiş

Tencere_etsiz_kapuska8

Kapuska yemeği servise hazır

Tencere_etsiz_kapuska9

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates ve biber salçası ilave edilecek, kavrulacak. Ardından doğranmış lahana ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak. Malzemeler ara sıra karıştırılarak 10 dakika süre ile lahanalar kendi suyu ile pişirilecek. Süre sonunda bulgur veya pirinç, 4 su bardağı kaynar su, tuz, pul biber katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.
Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde kapuska yemeği servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Yemeğin servisi sırasında sumak kullanabilirsiniz. Biber salçası kullanmak istemezseniz, 1 yemek kaşığı domates salçası kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.