etli taze iç bezelye yemeği

Etli_taze_iç_bezelye

Malzemeler:
250 gr. Kuşbaşı Dana Eti
500 gr. İç Bezelye
5 Yemek Kaşığı zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Patates
2 Adet Havuç
1 Yemek Kaşığı Domates salçası
1 Adet Domates
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak. Patates, havuç soyulacak ve bezelyeden irice küp olarak doğranacak. Domates soyulacak, küp doğranacak. Sarımsak iri doğranacak. 3 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Kuşbaşı Dana Eti:
Etler bir tencere içerisine alınacak. Üzerini 2 parmak kapatacak miktarda soğuk su ilave edilecek. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumunda etler, 1 saat süre ile pişirilecek. Tencere kaynarken etin suyu kontrol edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak ve salça katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Üzerine domates katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Patates, iç bezelye, dana eti, 3 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 1 saat süre sonunda yemeğimiz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.