etli taze iç bezelye yemeği

Etli_taze_iç_bezelye

Malzemeler:
250 gr. Kuşbaşı Dana Eti
500 gr. İç Bezelye
5 Yemek Kaşığı zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Patates
2 Adet Havuç
1 Yemek Kaşığı Domates salçası
1 Adet Domates
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak. Patates, havuç soyulacak ve bezelyeden irice küp olarak doğranacak. Domates soyulacak, küp doğranacak. Sarımsak iri doğranacak. 3 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Kuşbaşı Dana Eti:
Etler bir tencere içerisine alınacak. Üzerini 2 parmak kapatacak miktarda soğuk su ilave edilecek. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumunda etler, 1 saat süre ile pişirilecek. Tencere kaynarken etin suyu kontrol edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak ve salça katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Üzerine domates katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Patates, iç bezelye, dana eti, 3 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 1 saat süre sonunda yemeğimiz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.