etli taze iç bezelye yemeği


Malzemeler:
250 gr. Kuşbaşı Dana Eti
500 gr. İç Bezelye
5 Yemek Kaşığı zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Patates
2 Adet Havuç
1 Yemek Kaşığı Domates salçası
1 Adet Domates
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak. Patates, havuç soyulacak ve bezelyeden irice küp olarak doğranacak. Domates soyulacak, küp doğranacak. Sarımsak iri doğranacak. 3 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Kuşbaşı Dana Eti:
Etler bir tencere içerisine alınacak. Üzerini 2 parmak kapatacak miktarda soğuk su ilave edilecek. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumunda etler, 1 saat süre ile pişirilecek. Tencere kaynarken etin suyu kontrol edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak ve salça katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domates katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Patates, iç bezelye, dana eti, 3 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 1 saat süre sonunda yemeğimiz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop