etli patlıcan yemeği

Etli_patlican_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Patlıcan
300 gr. Kuşbaşı Kuzu Eti
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Uygun bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz atılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Doğranmış patlıcanlar bu su içerisinde bekletilecek. Domates ve soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Sivri biber kuşbaşı doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek. 3 diş sarımsak yemekte bütün olarak kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine et ilave edilecek, normal ısıda rengi dönünceye kadar kavrulacak. Tencere içerisinde etler bir yere toplanacak. Açılan yere soğan katılacak düşük ısıda kavrulacak. Üzerine sivri biber ve sarımsaklar katılacak, hafif kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domates katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine patlıcan ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.