kıymalı bulgur pilavı


Malzemeler:
200 gr. Orta Yağlı Kıyma
2 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Soğan
1 Çay Kaşığı Karabiber
3-4 Dal Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kıymalı bulgur pilavını tadanlar bilir; bulgurlu sini köftesi, ya da bulgurlu tepsi köftesi’nin tadını andırır. Yapımı diğer bulgur pilavlarından farksız. Tek farkı, katkı malzeme olarak kıyma kullanılmasıdır. Dikkat edilecek nokta ise, bütün pilav çeşitlerinde olduğu gibi; pilavı pişirdikten sonra kapağı kapalı olarak dinlendirildikten sonra servis edilmesidir. Ayrıca, arzu edilirse domates ve diğer baharat çeşitleri pilavı pişirirken ilave edilebilir. Nasıl işinize gelirse, söyleyim de.

Ön Hazırlık:
Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz ince olarak doğranacak. 4 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve taneleşinceye kadar kavrulacak. Ardından soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından bulgur, maydanoz ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine 4 su bardağı kaynar su, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 15 dakika süre bitiminde pilavınız hazır. Tencerenizi 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop