dana etli patlıcan


Malzemeler:
600 gr. Patlıcan
250 gr. Kuşbaşı Dana Eti
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
4 Diş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
Dana etli patlıcan yemeği, patlıcan yemeğini sevmeyenler için hazırladım. Yemeğin yapımında dana kuşbaşı et ve topan patlıcan kullandım. Kuşbaşı eti düdüklü tencerede 3 su bardağı su ile 20 dakika haşladım. Ardından, eti ve etin haşlama suyunu yemekte kullandım. Verdiğim malzemeler bir kilo patlıcanı pişirmeye yeter. Siz, dilediğiniz ölçüde patlıcan kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Patlıcan alacalı soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Ardından tuzlu su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Patlıcanı yemeğe ilave ederken; suyu değiştirilecek, süzülecek ve avuç içinde sıkılarak konulacak. Domates soyulacak irice kuşbaşı doğranacak. Soğan, sarımsak ve sivri biber yemeklik doğranacak.

Etin Haşlanması:
Düdüklü tencereye 3 su bardağı soğuk su ve kuşbaşı et konulacak. Normal ısı ayarında 20 dakika süre ile haşlanacak. Haşlama sonrası, düdüklüde 2 su bardağı et suyu kalır. Haşlanan et ve etin suyu yemekte kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, sivri biber, domates, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine patlıcan, haşlanmış et ve etin (2 su bardağı) haşalama suyu, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop