düdüklü tencerede etsiz kapuska


Malzemeler :
1 Kg. Beyaz Lahana
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
En lezzetli kapuska yemeği düdüklü tencerede pişer. Ne var ki, evlerimizde kullandığımız düdüklü tencereler “marka ve model olarak” birbirlerinden farklı. Bu nedenle, düdüklü tencerede yapılan yemeklerin süresini belirlemek oldukça zor. Düdüklüde kapuska yemeği 1 dakika fazla pişirilirse yemeğin kıvamı ve su oranı değişir. En güzeli deneme, yanılma yolu ile düdüklünün kapuska pişirme süresini belirlemek.

Ön Hazırlık :
Lahananın üzerinde bulunan sararmış yaprakları ayrılacak, kullanılmayacak. Lahananın büyüklüğüne göre ortadan ikiye veya dörde bölünecek. Parçalardan her biri koçanlarından ayrılacak ve yemeklik doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından 3 su bardağı kaynar su, lahana, pirinç, pul biber, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocağın ısısı yükseltilecek. Ardından düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerenizin kitapçığında bulunan lahana pişirme süresi dikkate alınarak pişirilecek. Termo marka düdüklü tencere kapuska yemeğini (ocağın büyük gözünde, yarım ısıda) 10 dakikada pişiriyor. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop