domatesli bulgur çorbası

Domatesli_bulgur_corbasi1

Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Bulgur
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Soğuk Su
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Domates soyulacak, yemeklik doğranacak. Sivri biber, ince halka doğranacak. Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. 4 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Bulgur yıkanacak ve süzülecek.

Domatesli Bulgur Çorbası Malzemeleri

Domatesli_bulgur_corbasi2

Maharetini Göster:
Tencereye, tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından un ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılarak domates, biber salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine nane ilave edilecek hafif kavrulacak. Ardından domates ve sivri biberler katılacak, karıştırılacak. 1 su bardağı soğuk su katılacak, malzemeler dipten karıştırılacak.
Üzerine 4 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, bulgur katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynayıncaya kadar malzemeler dipten karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde bulgur çorbanız hazır. 1 tatlı kaşığı tuzu şimdi ilave edebilir, yemeğin tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Biber salçası kullanmak istemezseniz, 1 yemek kaşığı domates salçası kullanabilirsiniz. Tatlandırıcı olarak 1 paket et bulyon kullanılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.