domatesli bulgur çorbası


Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Bulgur
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Soğuk Su
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Domates soyulacak, yemeklik doğranacak. Sivri biber, ince halka doğranacak. Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. 4 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Bulgur yıkanacak ve süzülecek.

domatesli bulgur çorbası malzemesi

domatesli bulgur çorbası servise hazır

Maharetini Göster:
Tencereye, tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından un ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılarak domates, biber salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine nane ilave edilecek hafif kavrulacak. Ardından domates ve sivri biberler katılacak, karıştırılacak. 1 su bardağı soğuk su katılacak, malzemeler dipten karıştırılacak.

Üzerine 4 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, bulgur katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynayıncaya kadar malzemeler dipten karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde bulgur çorbanız hazır. 1 tatlı kaşığı tuzu şimdi ilave edebilir, yemeğin tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Biber salçası kullanmak istemezseniz, 1 yemek kaşığı domates salçası kullanabilirsiniz. Tatlandırıcı olarak 1 paket et bulyon kullanılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop