domates aşı

domates_asi

Malzemeler:
3 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç veya Bulgur
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Domates aşı, çoğu coğrafi bölgelerimizde yapılan yöresel bir yemek çeşitidir. Domates aşı malzeme ve ölçüleri yöreden yöreye değişiklik göstersede, kullanılan ana malzeme domates, soğan, sivri biber ve bulgurdur. İç anadolu bölgesinde domates aşı yemeği, çocukluğumda bağ bozumu mevsiminde çok yapılırdı. Özellikle sivri biberin acı olanı kullanılırdı.Yaşlılar bu yemeğe gö aş, ya da göfrenk aşı derlerdi. Yörede, gö ve göfrenk deyimi halkın domatese verdiği bir diğer isimdi. Domates aşı pişirilirken birazcık sulu bırakılır, ekmeği banarken ıslatsın diye. İştah açıcı olan bu yemek, fazlasıyle ekmek tüketimine sebep olur. Söyleyim de..

Ön Hazırlık:
Domataesler soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik, sivri biberler halka doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biberler ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine 1.5 yemek kaşığı pirinç, 1 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 15 dakika süre bitiminde domates aşınız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.