domates aşı


Malzemeler:
3 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç veya Bulgur
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Domates aşı, çoğu coğrafi bölgelerimizde yapılan yöresel bir yemek çeşitidir. Domates aşı malzeme ve ölçüleri yöreden yöreye değişiklik göstersede, kullanılan ana malzeme domates, soğan, sivri biber ve bulgurdur. İç anadolu bölgesinde domates aşı yemeği, çocukluğumda bağ bozumu mevsiminde çok yapılırdı. Özellikle sivri biberin acı olanı kullanılırdı.Yaşlılar bu yemeğe gö aş, ya da göfrenk aşı derlerdi. Yörede, gö ve göfrenk deyimi halkın domatese verdiği bir diğer isimdi. Domates aşı pişirilirken birazcık sulu bırakılır, ekmeği banarken ıslatsın diye. İştah açıcı olan bu yemek, fazlasıyle ekmek tüketimine sebep olur. Söyleyim de..

Ön Hazırlık:
Domataesler soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik, sivri biberler halka doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biberler ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine 1.5 yemek kaşığı pirinç, 1 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 15 dakika süre bitiminde domates aşınız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop