dil çorbası

dil_corbasi

Malzemeler:
250 gr. Haşlanmış ve Doğranmış Dana Dili
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
3 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi
6 Su Bardağı Dil Haşlama Suyu
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
Dil çorbası, haşlanmış dana dilinin eti ve suyu kullanılarak (sade ve terbiyeli olarak) yapılır. Dil çorbası yapımında, dilin çevresinde bulunan et kullanılırsa; dilin kendisi, dilimlenerek söğüş olarak tüketilebilir. Dil haşlama ile ilgili tarife, buradan ulaşabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Kase’ye bir yemek kaşığı tepelice doldurulmuş un konulacak ve 1 çay bardağı soğuk su ile karıştırılacak. Sarımsak dövülecek ve sirke ile karıştırılacak.

dana_dili_corbasi

Maharetini göster:
Tencere’ye 6 su bardağı dolusu haşlanmış dil suyu, haşlanmış dil eti konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Ardından unlu karışım ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde zeytinyağı düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine kırmızı toz biber ilave edilecek, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Ezilmiş sarımsak ve sirke ile servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.