zeytinyağlı barbunya pilaki


Malzemeler:
500 gr. Kuru Barbunya Fasulyesi
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine kuru barbunya fasulyesi ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde barbunya fasulyesi bir gece boyunca bekletilecek. Sabah suyu değiştirilecek, tencere ocak üzerine alınacak. Ocak ısısı normal ayarda, tencere kapağı açık olarak fasulye 30 dakika süre ile haşlanacak.

Haşlanan fasulyeler süzülecek, çıkan kara su kullanılmayacak. Havuç, patates kabukları soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak, sarımsaklar soyulacak ve bütün bırakılacak.

Zeytinyağlı barbunya pilaki malzemesi

Kuru barbunya bir gece boyu ıslanmış

Barbunya yarım saat haşlanmış

Soğan kavrulmuş

Havuç, sarımsak ilave edilmiş

Domates salçası ilave edilmiş

Patates ilave edilmiş

Kaynar su, toz şeker ve barbunya fasulyesi ilave edilmiş

Zeytinyağlı barbunya pilaki servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, havuç, sarımsak, domates salçası, patates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından 5 su bardağı kaynar su, toz şeker ve barbunya fasulyesi ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Peşinden ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika bitiminde yemeğiniz hazır. Yemeğin tuzunu şimdi karar hale getirebilir ve maydanoz’unu ilave edebilirsiniz. Yemeğin servisinde limon suyu kulanılması bilinen bir şey. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop