bulgur pilavı nasıl pişirilir

bulgur_pilavi_nasil_pisirilir

Bulgur pilavı tariflerimin çoğunu, herkesçe bilinen geleneksel bulgur pilavı pişirme yöntemiyle yaptım. Bulgur pilavı tariflerim arasında tek tük de olsa, sıra dışı birkaç bulgur pilavı tarifim var. Yemekle ilgilendiğimden beri, en fazla üzerinde çalıştığım yemekler arasında başı bulgur pilavı çeker. Bulgur pilavını nasıl tane tane ve yumuşacık yaparım konusu üzerinde çok çalıştım. Sonunda başardım ve evde her çeşit bulgur pilavını (biri hariç) kendi yöntemimle pişiriyorum. Sonuçtan ailem ve çevrem çok memnun oldular; son zamanlarda ağız tadıyle bulgur pilavı yiyebiliyorlar.

Pilavlardan biri hariç demiştim; o pilav tavuk sulu, yufaka ekmeğin üzerine dökülerek (haşlanmış tavuk, hindi, kaz vs.) yenilen pilavdır. O pilavın kendine özel pişirme tekniği var. Yani, o pilav tane tane ve kuru olmaz. Bulgur pilavı yağ ölçüsü ve su ölçüsü sabittir. Bir ölçü bulgur için, iki ölçü su kullanılır. Yağ ölçüsü ise, 160 gr. bulgur (büyük su bardağı ve büyük kase) için: 50 gr. yağ kullanılır. 120 gr. bulgur (küçük su bardağı ve küçük kase) için, 40 gr. yağ kullanılır. Pilav yaparken verdiğim ölçülerde yağ kullanırsanız, yaptığınız pilavın yağı kendine karar olacaktır.

Bulgur pilavını nasıl pişiriyorum: Üstte verdiğim ölçüleri kullanarak istediğim bulgur ve yağ çeşitini kullanıyorum. Bulgur pilavını hangi malzemelerle yaptığımın bir önemi yok. Örneğin; bulgur, yağ, soğan, salça ve domates kulanarak bulgur pilavı nasıl pişirilir. Tencereyi ocağın büyük gözü üzerine koyuyorum. İçine yağı koyuyor ve ıstıyorum. Isınan yağın üzerine yemeklik doğradığım soğanı koyuyor ve şeffaflaşıncaya kadar (düşük ısıda) kavuruyorum. Ardından, yıkayıp süzdüğüm bulguru üzerine ilave ediyorum ve kavurmaya başlıyorum. Bulgurun nemi gidince, ocak ayarını kısıyor (en düşük ısı) bulguru 15 dakika kavuruyorum.

Sürenin bitiminde, domates salçasını veya biber salçasını ya da, her ikisini ortak olarak ilave ediyor ve kavuruyorum. Peşinden, rendelediğim domates veya kabuğunu soyup küp şeklinde doğradığım domatesi ilave ediyorum ve 10 dakika süre ile kavuruyorum. Süre bitiminde, kaynar suyu, tuzu ilave ediyor ve karıştıryorum. Ardından, ocağın ısısını yükseltiyorum ve tencereyi bir defa fokur fokur kaynatıyorum. Tencere kapağını kapatıyor ve ocağın gaz ayar düğmesini kapatma yönüne döndürerek tamamen kısıyorum. Ocağınız pır pır yansın hiç önemi yok. Tencereden buhar çıkması kesilinceye kadar, pilavı pişiriyorum.

Bu süre ocağınızın kısık ateşiyle ilgili, pilavınızın pişme süresi 35 ila 40 dakika arasında olabilir. Pilav piştikten sonra, en az 15 dakika dinlendiriyorum. Ardından karıştırıp bir 15 dakika dinlendiriyor ve sofraya koyuyorum. Pilavınızı yaparken bir su bardağı bulgur kullanmışsınız, üç su bardağı bulgur kullanmış olmanızın hiç önemi yok. Ben her zaman bir su bardağı bulgurla pilav yaparım. Nadiren çok ölçekli pilav yaptığımda olur. Anlattıkları merak eder ve uygulamak isterseniz, sonuçtan memnun kalırsınız.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.