brüksel lahanası nasıl şok haşlanır

Bruksel_lahana_nasil_sok_has1

Malzemeler:
500 gr. Brüksel Lahanası
Pişirme Sepeti
Süzgeç
3 Litre Su

Ön Söz:
Sebzelerin renk, koku, tad ve vitaminlerinin korunması için dondurulmadan önce haşlanmasına şok haşlama diyoruz. Sebzeleri şok haşlarken sebzelerin özelliklerine göre 2 ila 8 dakika süre ile kaynamakta olan su içerisinde tutulur. İhtiyaç duyulduğunda yemeği yapılmak için dondurucu’da dondurulmak istenen Brüksel Lahanası şok haşlamaya örnek olarak tariflenmiştir.

Ön Hazırlık:
Lahanaların üst yeşil veya sararmış yapraklarını tutan kök kısmı kesilecek ve yapraklar temizlenecek. Lahanalar sirkeli su içerisinde dinlendirilecek, bol su içerisinde yıkanacak ve büyük lahanalar uzunlamasına ikiye bölünecek. Diğer lahanalar uygun derinlikte tepesinden bıçak ile ‘+’ işaretine benzer kesilecek.

Lahanalar temizlenmiş ve pişirme sepetine alınmış

Bruksel_lahana_nasil_temizlenmis2

Tencere’de su kaynamış, lahanalar 3 dakika süre ile şok haşlanıyor

Bruksel_lahana_nasil_soklanmis3

Lahanalar soğuk sudan geçirilmiş ve süzülüyor

Bruksel_lahana_nasil_soguk_su4

Lahanalar poşetlenmiş ve dondurucu’ya alınmayı bekliyor

Bruksel_lahana_nasil_poset5

Maharetini Göster:
Uygun bir tencere içerisine su konulacak, kaynatılacak. Brüksel lahanaları pişirme sepeti içerisine aktarılacak. Sepet dikkatli bir şekilde kaynamakta olan tencerenin içerisine yerleştirilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak ve lahanaların iriliğine göre lahanalar 3-4 dakika süre ile tencere içerisinde tutulacak. Süre bitiminde lahanalar süzgeç içerisine alınacak ve musluktan akan soğuk su altında tutulacak. Soğumuş olan lahanalar süzülecek ve poşetlenecek. Poşet üzerine ambalajlama tarihi yazılarak derin dondurucuya kaldırılacak. Sonrası malum.

Not:
Şok haşlama yapmak için mutlaka pişirme sepeti gerekmez. Sebzeler doğrudan kaynayan su içerisine bırakılır ve kevgir kullanılarak alınabilir. Pişirme sepeti aletinin var oluşu ve işin pratikliği için tarifte kullanılmıştır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.