badem nasıl soyulur

Badem_nasil_soyulur1

Malzemeler:
100 gr. Tuzsuz İç Badem
2 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Badem acı ve tatlı olmak üzere iki cinsdir. Mutfaklarımızda bu iki cins badem çeşitli tatlı, pasta ve kurabiyelerin yapımında katkı ve süsleme malzemesi olarak kullanılır. Bademler kırıldıktan sonra ortaya çıkan iç bademler kabukludur. Kullanım yerlerinde iç bademler kabukları ile kullanılmayacağı için kabukları soyulur. İç badem kabukları birkaç yöntemle soyulur. En pratik olanı tarifte anlatıldığı gibidir.

Kabuklu tuzsuz iç badem

Badem_nasil_soyulur2

İç bademler su içerisinde haşlanmayı bekliyor

Badem_nasil_soyulur3

Bademler 1 Dakika süre ile haşlanmış ve süzülmüş

Badem_nasil_soyulur4

Bademler kabuklarından ayrılmış

Badem_nasil_soyulur5

Maharetini Göster:
Bir tava içerisine 2 su bardağı su ve iç badem konulacak, tava ocak üzerine alınacak. Normal ısı da tava içerisinde ki su kaynamaya başladıktan sonra, 1 dakika süre ile bademler haşlanacak. Süre bitiminde bademler soğuk sudan geçirilecek ve süzülecek. Süzülen ve soğumuş iç bademler el ile tek tek soyulacak. Sonrası malum.

Not:
Bademlerin sivri kısmı açık olacak şekilde, gövde üzerinden baş ve işaret parmağı ile bastırılırsa tek seferde kurşun gibi bademler kabuğunu terk eder. Dikkatli olun kazaya meydan vermeyin. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.