Kategoriler
Düdüklü Tencere Yemekleri Etli Yemek Tarifleri

düdüklüde sebzeli terbiyeli et haşlama

düdüklüde sebzeli terbiyeli et haşlama
Düdüklüde Sebzeli Terbiyeli Et Haşlama Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Kg. Kuzu Gerdan (parçalanmış)
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Orta Patates
2 Adet Havuç
4 Adet Orta Boy Soğan
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Limon Suyu
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Tatlı Kaşığı Un
6 Su Bardağı Soğuk Su
Maydanoz

Ön Söz:
Düdüklü tencerelerde genellikle kuzu eti haşlama süresi 20 ila 25 dakika arasında verilir. Kemikli kuzu etini düdüklüde 20 dakkika haşlarsanız et pişer, fakat kemiğin üzerinde yapışık kalır. Etin kemikten ayrılmasını isterseniz, kuzu etini orta ateşte 25 dakika haşlamanız gerekir. Düdüklü tencerede sebzeli et haşlarken dikkat edilmesi gereken ayrıntı, sebzelerin dağılmasını önlemektir. Patates, havuç ve soğan farklı pişme sürelerine sahiptir. Bu nedenle üç sebzeyi (aynı sürede) şekli bozulmadan haşlamak için; sebzelerin boylarını ayarlamak en doğru yoldur. Patatesi soyduktan sonra dörde bölün, havucu bir parmak kalınlıkta doğrayın, soğanı orta boy kullanın, soyun ve bütün bırakın. Bu şekilde hazırlanmış sebzeler 5 dakika süre ile düdüklüde haşlanabilir. Eğer soğanın bütünlüğünden vazgeçmek isterseniz, istediğiniz irilikte patates ve havucu düdüklüye ilave eder 10 dakikada sebzeleri haşlarsınız. Ya da eti düdüklüde ayrı haşlar; tencerede haşladığınız sebzelerle birleştirerek yemeğinizi yapabilirsiniz. Tarifimde sebzeleri düdüklüye etin pişmesine 5 dakika kala ilave ettim ve öyle pişirdim.

Ön hazırlık:
Kuzu gerdan, yıkanacak ve süzülecek. Patates ve havuç soyulacak. Patates dörde bölünecek, havuç verev doğranacak. Soğan soyulacak ve bütün bırakılacak.

Terbiye Sos’unun Hazırlanması:
Bir kase içine bir adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı un, yarım limon suyu konulacak ve karıştırılacak. Üzerine iki kepçe gerdanın haşlama suyu ilave edilecek ve çırpılacak.

düdüklüde sebzeli et haşlama

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye parçalanmış kuzu gerdan, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 6 su bardağı soğuk su konulacak ve kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerenizin kulanım özelliği ve kuzu eti pişirme süresine göre kuzu gerdan haşlanacak. (Bu yemeği termo düdüklü tencerede orta ateşte 25 dakikada pişirdim) Kuzu eti haşlama süresinin son 5 dakikasında patates, havuç, soğan düdüklüye ilave edilecek ve pişirilecek. Süre bitiminde düdüklü açılacak; terbiye sosu, karabiber, tuz ve doğranmış maydanoz ilave edilecek. Düdüklü açık olarak bir taşım kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com