arpa şehriyeli pirinç pilavı

Arpa_sehriyeli_pirinc_pilavi

Malzemeler :
2 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
3 Su Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Arpa Şehriye
1 Tatlı Kaşığı Tepeleme Tuz

Ön Hazırlık :
Pirinç ılık su ile birkaç kez suyunu değiştire değiştire, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine  arpa şehriye ilave edilecek ve düşük ısıda renk değiştirinceye kadar kavrulacak. Ardından pirinç ilave edilecek ve taneleri şeffaf bir görünüm alıncaya kadar kavrulacak. Üzerine kaynar su, tuz ilave edilecek ve pilavın tuzu karar hale getirilecek.
Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan pilav en az 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.

Not:
Pilav pişirirken 1 su bardağı pirinç ölçüsüne 50 gram yağ kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Tadlandırıcı olarak 1/2 tablet et bulyon pilava su verirken ilave edilebilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.