arnavut ciğeri

arnavut_cigeri

Malzemeler:
500 gr. Dana Ciğeri
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Fincan Un
Kızartma Yağı
Tuz

Ön Söz:
Arnavut ciğeri yapmak çok kolay. Sakatatçıdan damarsız dana ciğeri alabilirseniz, tadınca herkesin beğenebileceği nefis arnavut ciğerini yapmış olursunuz. Ciğer yağ içerisinde kızartırken kurutulmaması gerekir. Fazla harlı ısıda ve uzun süre kavrulan ciğer kurur ve sertleşir. Bu nedenle ciğer kızgın yağ içerisine tek seferde kızartılır. Kızgın yağ içerisinde ciğer fokurdamaya başladıktan sonra 3 dakika süre bitiminde ocaktan alınması gerekir. Bu süre aşılırsa ciğer kurur ve sertleşir.

Ön Hazırlık:
Ciğerin zarı soyulacak, kuşbaşı doğranacak ve kağıt havlu ile kanı alınacak. Üzerine pul biber serpilecek ve karıştırılacak. Ardından tel süzgeç içerisine konulacak, üzerine un serpilecek ve bir güzel karıştırılacak.

Maharetini göster:
Tava içerisine kızartma yağı konulacak ve normal ısıda ısıtılacak. Yağ kızgın hale geldikten sonra, üzerine ciğer ilave edilecek. Tava kaynamaya başladıktan sonra kevgir kepçe ile karıştırılacak ve 3 dakika bitiminde ocaktan alınacak. Servisi sırasında tuz ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.