Kategoriler
Köfte Tarifleri

fırında izmir köftesi

fırında izmir köfte
Fırında İzmir Köftesi Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1/2 Kg. Orta Yağlı Kıyma
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Baş Taze Sarımsak
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patates
3 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Yemek Kaşığı Ekmek Kırıntısı
1 Adet Çiğ Yumurta
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Çelik Tencere

Ön Söz:
Fırında İzmir köfte yemeğini yarım kilo (orta yağlı) dana döş kıymasından yaptım. Fırın tepsisi yerine, tamamen çelik olan karnıyarık tenceresi kullandım. Bor cam veya fırın tepsisi kullanırsanız, üzerini alüminyum folyo ile kapatmalısınız. Köfte harcının kıvamını ayarlamak için ekmek kırıntısı kullandım. Onun yerine, 2 dilim bayat ekmek veya yeteri kadar galeta unu kullanabilirsiniz. Tencerenin orta yerinde boşluk oluştuğu için; gerçek İzmir köfte tarifinde olmayan, bir baş taze sarımsağı da tencereye ilave ettim. Verdiğim malzemelerle üç porsiyon fırında İzmir köftesi yapar, sofranıza korsunuz. Tencerede İzmir Köfte için buraya tıklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Soğan ve domates rendelenecek. Patates elma dilimi şeklinde, altı eşit parçaya bölünecek. Sivri biber yıkanacak ve arzu edildiği gibi kullanılacak.

Köfte Harcının Yapılması:
Bir kap içine kıyma, ekmek kırıntısı, çiğ yumurta, rendelenmiş soğan, karabiber, kimyon, pul biber, tuz konulacak ve bir güzel karıştırılacak. Ardından tek beze yapılacak ve buzdolabında 30 dakika dinlendirilecek. Peşinden dolaptan alınacak ve istenilen irilikte parmak köfteler yapılacak.

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Kızartma tavasına 5 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile patates dilimleri ve köfteler ilave edilecek hafif kızartılacak.

Domatesli, salçalı Sosunun Yapılması:
Bir kap içine rendelenmiş domates, salça, 2 su bardağı kaynar su, 1 çay kaşığı tuz, yeteri kadar arzu edilen baharat çeşitleri konulacak ve karıştırılacak.

fırında izmir köftesi

Maharetini Göster:
Fırında kullanıma uygun çelik tencere, borcam tepsi veya fırın tepsisi içine köfte, patates dilimleri ve sivri biberler dizilecek. Üzerine hazırlanan domatesli, salçalı sos ilave edilecek ve kızartma tavasında kalan kızartma yağı gezdirilecek. Ardından kulanılan tencere ya da tepsi üzeri kapak veya alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının alttan ikinci rafına sürülecek. 30 dakika bitiminde tencere kapağı veya folyo alınacak. Tencere, tepsi açık olarak 10 dakika tekrar fırına sürülecek ve süre bitiminde fırında İzmir Köftesi servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com