tencerede izmir köfte


Malzemeler:
500 gr. Dana Kıyma
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
2 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Bardağı Kızartma Yağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve rendelenecek. Domates soyulacak ve iri küp doğranacak. Patatesler soyulacak, elma dilimi doğranacak. Doğranan patatesler su içerisinde bekletilecek. 1 cm. kalınlıkta 2 dilim bayat ekmek ıslatılacak, sıkılacak ve bir kap içerisine alınacak.

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, suyu sıklımış bayat ekmek, yumurta, rendelenmiş soğan, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak. Tuzu karar hale getirilecek. Yoğurulan köfte kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek. Buzdolabında 30 dakika dinlendirilecek. Dinlenen köfte harçından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve avuç içerisinde parmak köfteler hazırlanacak, bir kap içerisine dizilecek.

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tava içerisine bitkisel sıvı yağı konulacak, ısıtılacak. Patatesler yağ içerisinde hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Ardından köfteler yağ içerisinde yakılmadan kızartılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile domates salçası ve domates ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından  köfte ve patatesler dizilecek.  Üzerine 3 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek.  Yemeğin tuzu karar hale getiriliecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 30 dakika süre bitiminde İzmir köfteniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop