yürek sote

yurek_sote

Malzemeler:
500 gr. Dana Yüreği “parça”
3 Adet Orta Boy Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Kararbiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Dana yüreğini sotelerken dikkat edilmesi gereken iki noktadan biri, yürek üzerinde bulunan yağların alınmasıdır. İkincisi ise, yüreği kavururken saldığı suyun buhar olup uçmasının beklenilmesi ve yürek renginin değişmesinden sonra soğanın ilave edilmesidir. Bunlardan başka yürek kavrulurken ilave edilen domatesin bıraktığı su, yemek piştiği anda yüreğe yetecek miktarda olmasıdır. Yani, domatesin suyu yemeğe karar olmalıdır. Deneyin bakalım, nasıl bir lezzet tadacaksınız.

Ön Hazırlık:
Dana yüreğinin üzerindeki fazla yağlar alınacak ve kuşbaşı doğranacak. Domatesin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğan piyaz “yarım ay” doğaranacak. Sivri biber halka doğranacak.

sakatat_cesitleri

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine yürek ilave edilecek ve normal ısıda rengi değişinceye kadar kavrulacak. Ardından tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine sivri biber ilave edilecek kavrulacak. Ardından domates, karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve malzeme karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 15 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.