yürek sote

yurek_sote

Malzemeler:
500 gr. Dana Yüreği “parça”
3 Adet Orta Boy Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Kararbiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Dana yüreğini sotelerken dikkat edilmesi gereken iki noktadan biri, yürek üzerinde bulunan yağların alınmasıdır. İkincisi ise, yüreği kavururken saldığı suyun buhar olup uçmasının beklenilmesi ve yürek renginin değişmesinden sonra soğanın ilave edilmesidir. Bunlardan başka yürek kavrulurken ilave edilen domatesin bıraktığı su, yemek piştiği anda yüreğe yetecek miktarda olmasıdır. Yani, domatesin suyu yemeğe karar olmalıdır. Deneyin bakalım, nasıl bir lezzet tadacaksınız.

Ön Hazırlık:
Dana yüreğinin üzerindeki fazla yağlar alınacak ve kuşbaşı doğranacak. Domatesin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğan piyaz “yarım ay” doğaranacak. Sivri biber halka doğranacak.

sakatat_cesitleri

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine yürek ilave edilecek ve normal ısıda rengi değişinceye kadar kavrulacak. Ardından tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine sivri biber ilave edilecek kavrulacak. Ardından domates, karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve malzeme karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 15 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.