sebzeli et kavurma

sebzeli_et_kavurmasi

Malzemeler:
300 gr. Izgaralık Dana Eti
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
12 Adet Arpacık Soğan
12 Adet Kültür Mantarı
2 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Al Biber
1 Adet Sivri Biber
1 İri Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Izgaralık dana eti şerit şeklinde doğranacak. Arpacık soğan soyulacak ve bütün bırakılacak. Domates yemeklik, sarımsak iri, mantar uzunlamasına doğranacak. Biberlerin çekirdekleri çıkarılacak ve şerit halinde doğranacak.

Maharetini Göster:
Tava’ya tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine sıra ile et, soğan, sarımsak, al biber, sivri biber ilave edilecek yüksek ısıda kavrulacak. Ardından mantar, domates, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Malzemeler suyunu çekinceye kadar kavrulacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.