salça nasıl yapılır

domates_salcasi

Malzemeler:
3 Kg. Domates
2 Yemek Kaşığı ‘tepeli’ Kaya Tuzu

Ön Söz:
Geçen yıl dondurucuda sakladığım domateslerden 3 kg. artmış olduğu için, arta kalan domatesleri salça yaptım. Ev salçası domatesler hazırlandıktan sonra, kaynatılarak ya da güneş altında suyu uçurularak yapılır. Salça yapmanın kolay olanı ise, domateslerin tencerde kaynatılarak yapılmasıdır. Ben de öyle yaptım. 3 Kg. domatesten 200 gram posa, 600 gram da net salça elde ettim. Salçayı kapaklı plastik bir kap içerisine koydum ve dolabın buzluğuna kaldırdım. İzleyin bakalım neler yapmışım.

Ön Hazırlık:
Domatesleri dondurucuya kaldırırken kabuklarını soyduktan sonra, bir kısmını orta irilikte blendırla parçalamıştım. Bir kısmını ise, iri kuşbaşı doğramıştım. Bu nedenle domatesleri oda sıcaklığında çözdürmekle işe başladım. Domatesleri bir leğen içerisine koyduktan sonra, üzerine 2 yemek kaşığı ‘tepeli’ kaya tuzu ilave ettim. Ardından blendırla domatesleri bir güzel parçaladım ve kevgirden geçirdim. Kevgirden geçen püreyi aldım ve üzerinde kalan posasını attım.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine domates püresi konulacak ve normal ısı ayarında tencere kaynatılacak. Tencere yüzeyinde biriken köpükler alınacak ve tencere 30 dakika süre ile karıştırılarak kaynatılacak. Süre bitiminde ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere ara sıra karıştırılarak 30 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde domates püresi pelte haline gelecek ve ocaktan alınacak. Pelte, bir kap üzerine konulan süzgeç içerisine alınacak ve kalan suyu en az 24 saat süre ile süzdürülecek. Katı hale gelen domates salçanız kullanıma hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.