pirinçli brüksel lahanası

Pirincli_bruksel_lahanasi1

Malzemeler:
1 Paket Brüksel Lahanası ‘500 gr.’
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Pirinç ‘tepeli’
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
2 Diş Sarımsak
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3.5 Su Bardağı Kaynar Su
Limon veya Sumak

Ön Hazırlık:
Lahanaların üst yeşil veya sararmış yapraklarını tutan kök kısmı kesilecek ve yapraklar temizlenecek. Lahanalar bol su içerisinde yıkanacak ve büyük lahanalar uzunlamasına ikiye bölünecek. Diğer lahanalar uygun derinlikte tepesinden bıçak ile ‘+’ işaretine benzer bölünecek. Pirinç yıkanacak ve kesilecek. Havuç kazınacak, uzunlamasına bölünecek ve 2 cm. uzunlukta kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Pirincli_bruksel_lahanasi2

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine salça ilave edilecek kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Brüksel lahanaları ve pirinç ilave edilecek, karıştırılacak.
3.5 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Servisi sırasında üzerine limon suyu veya sumak serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.