etli domates dolması


Malzemeler:
11 Adet Domates
200 gr. Dana Kıyma
1 Adet Soğan
1 Su Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Demet Maydanoz

Ön hazırlık:
Domatesler yıkanacak, sap tarafından kapak olacak şekilde kesilecek. Domateslerin iç etli kısmı bir kaşık ile oyularak boşaltılacak. Çıkan kısımları ezilerek süzgeçten geçirilecek. Elde edilen bu domates suyu, yemek suyu olarak kullanılacak. Soğan soyulacak, küçük küp doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Maydanoz ince kıyılacak.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, biber salçası, tuz, karabiber, kimyon, kuru nane, maydanoz katılacak, karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak, tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinçler ilave edilecek, pirinçler kırılmadan malzemelerle karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Dolma içi domates içlerine tek tek bastırılmadan, ağızlarında bir parmak boşluk bırakılarak doldurulacak ve kapakları kapatılacak. Doldurulmuş domatesler tencere içerisine dikey olarak dizilecek. Üzerlerine 1 çay kaşığı tuz serpilecek. 1 su bardağı kaynar su ve domates suyu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek. Tencere, yüksek ısı da kaynatılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı normal ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 30 dakika süre bitiminde dolmanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Domatesleri önce tencere içerisine dizin ve domates sayınızı tesbit edin.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop