piri piri sos (peri peri sos) nasıl yapılır

peri peri sauce

Malzemeler:
3 Adet Orta Boy Salkım Domates (200 gr.)
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
2 Adet Tatlı Sivri Biber
3 Adet Çili Biberi
5 Diş Orta Boy Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Acı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu
Bu malzemelerle 350 gr. piri piri sos yapılır.

Ön Söz:
Piri piri sos, peri peri sauce veya peri peri sos, Portekiz mutfağına ait, özellikle tavuk ve et yemeklerinde kullanılan doğal bir sos çeşiti. Fırında kızartılacak bütün tavuğu veya mangalda, tavada pişirilecek tavuk ürünlerini terbiye etmek için kullanılır. Pişmiş etleri yerken sofrada banma sosu olarak kullanılır. Piri piri sos, bana göre; bizim çok iyi bildiğimiz çemeni ve bilinen bütün sos çeşitlerini sollayan müthiş bir sos çeşitidir. Piri piri sos, üç yöntemle hazırlanır ve istenilen baharat çeşitleri kullanılır. Piri piri sos, tarifimde olduğu olduğu gibi doğrudan çiğden hazırlanır. Ya da, malzemeleri közlenerek veya pişirilerek hazırlanır. Çili biberi (chili pepper) acı biber çeşitidir. Pazarlarada satılan (arnavut biberi dahil) her çeşit acı biberi çili biberi yerine kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Domatesler rendelenecek. Soğan, sarımsak, çili biberi ve sivri biber kuşbaşı doğranacak. 1/2 Limon’un suyu sıkılacak.

Piri Piri Sos Malzemesi

piri piri sos malzemesi

Malzemeler Doğranmış

piri piri sos

Maharetini Göster:
Bir kap içine rendelenmiş domates, kuşbaşı doğranmış soğan, sarımsak, çili biberi ve sivri biber konulacak. Üzerine acı toz biber, tatlı toz biber, karabiber, toz şeker, tuz, limon suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Hazırlanan bu karışım mutfak robotuna konulacak ve pürüzsüz olarak çekilecek. Çekilmiş karışım mutfak robotundan alınacak ve bir kaseye konulacak. Karışımın tuzu ve kıvamı ayarlanacak. Piri piri sos’unun kıvamı koyu boza kıvamında olacak. Sosun kıvamını ayarlamak için; gerektiği kadar, tatlı kırmızı toz biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim