nohutlu mantı çorbası

nohutlu_manti_corbasi

Malzemeler:
200 gr. Bohça Mantısı
1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates salçası
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Bohça mantısı seçiminize bağlı olarak, buradaki tarife uygun olarak hazırlanacak veya hazır satılan bohça mantısı kullanılacak. Bir su bardağı dolusu haşlanmış nohut ise, buradaki tarife uygun olarak haşlanacak. 6 su bardağı su hazır edilecek.

Salçalı Sosun Hazırlanması:
Tava içerisine tereyağı, zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine salça ilave edilecek kavrulacak. Ardından kuru nane ilave edilecek ve hafif kavrulacak.

nohutlu_manti

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 6 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz, haşlanmış nohut ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra bohça mantısı ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere açık olarak, mantı 15 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde üzerine salçalı sos ilave edilecek ve çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.