midyeli pilav

Midyeli_pirinc_pilavi

Malzemeler :
1.5 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
30 Adet İç Midye
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü ‘tepeleme’
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Yenibahar
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tarçın
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Pirinç ılık su ile birkaç kez suyunu değiştire değiştire berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. İç midyeler berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Soğan, çok ince yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından pirinç ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine iç midye, kaynar su, yenibahar, kimyon, karabiber, tarçın, toz şeker, kuş üzümü ve tuz ilave edilecek. Pilavın tuzu karar hale getirilecek.
Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağını açılmadan pilav 15 dakika dinlendirilecek. Tercihinize göre sofra’da pilavınıza limon sıkabilirsiniz.. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.