pastırmalı ıspanak yemeği


Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
100 gr. Pastırma
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Pastırmalı ıspanak yemeği, aynen pastırmasız ıspanak yemeği gibi pişirilir. Diğer yemekten tek farkı, yemek içerisine pastırma dilimlerinin konuyor olmasıdır. Pastırmalı ıspanak yemeğinin lezzeti “pastırma aromasından dolayı” farklıdır. Fakat, yemkte pastırmayı kullanırken dikkat etmek gerekir. Pastırmanın üzerinde bulunan çemeni yağ içerisinde fazla kavurulursa, baharatı yanar ve ıspanak yemeğinin tadını bozar. Yani, ıspanak yemeğiniz acı olur ve bu tadı kimse beğenmez. En güzeli, pastırma dilimlerinin üzerindeki çemenleri yemekte kullanmamaktır. 1 Kg. ıspanak için, 100 gram pastırma fazlasıyla yeterlidir.

Ön Hazırlık:
Ispanak ayıklanacak, yıkanacak ve kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Pastrıma dilimlerinin üzerinde bulunan çemeni alınacak ve dilimler kuşbaşı doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından doğranmış pastırma ilave edilecek ve malzemelerle karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek tencere karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Üzerine ıspanak ilave edilecek ve karıştırılacak. Ispanağın diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısıs yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak ve ocak ısı ayarı en düşük konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop