limon tuzu

Limon_tuzu

Limon tuzu olarak bildiğimiz, bilimsel adı Sitrik Asit olan bu maddeyi mutfaklarımızda tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanırız. Özellikle şıra yapımında şekerin kristalize olmaması için, koruyucu olarak kullanıldığında fazlasıyle etkilidir. Reçel, şurup, turşu, salamura ve tatlıların şıra yapımında limon tuzu sıklıkla kullanılır. Limon tuzu daha çok gıda endüstrisinde asit düzenleyici olarak, E 330 kod adı ile kullanılır. Bunların başlıcaları hazır gıdalarda, meyve suları ve meşrubatlarda, mayalı gıda ürünlerinin üretiminde ve dondurulmuş gıdalarda kullanılır.
Reçel yapımında 1 Adet limon suyunun kulanılacağı durumlarda 1 gram limon tuzu, limon suyu yerine kullanılabilir. Limon tuzu çaydanlık, ketıl, çamaşır ve bulaşık makinalarının kireçlenmesinde kireç çözücü olarak kullanıldığı yaygın bir söylentidir, denemedim. Limon tuzu, şekerden kendine özgü üretim yöntemleriyle bakteri ve mayalar kullanılarak üretilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.