limon tuzu

Limon_tuzu

Limon tuzu olarak bildiğimiz, bilimsel adı Sitrik Asit olan bu maddeyi mutfaklarımızda tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanırız. Özellikle şıra yapımında şekerin kristalize olmaması için, koruyucu olarak kullanıldığında fazlasıyle etkilidir. Reçel, şurup, turşu, salamura ve tatlıların şıra yapımında limon tuzu sıklıkla kullanılır. Limon tuzu daha çok gıda endüstrisinde asit düzenleyici olarak, E 330 kod adı ile kullanılır. Bunların başlıcaları hazır gıdalarda, meyve suları ve meşrubatlarda, mayalı gıda ürünlerinin üretiminde ve dondurulmuş gıdalarda kullanılır.
Reçel yapımında 1 Adet limon suyunun kulanılacağı durumlarda 1 gram limon tuzu, limon suyu yerine kullanılabilir. Limon tuzu çaydanlık, ketıl, çamaşır ve bulaşık makinalarının kireçlenmesinde kireç çözücü olarak kullanıldığı yaygın bir söylentidir, denemedim. Limon tuzu, şekerden kendine özgü üretim yöntemleriyle bakteri ve mayalar kullanılarak üretilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.