kuzu ciğer kebabı

Kuzu_ciger_kebabi1

Malzemler:
1 Adet Kuzu Ciğeri
Kuyruk Yağı
Soğan
Maydanoz
Kırmızı Pul Biber
Sumak
Karabiber
Kimyon
Tuz

Ön Hazırlık:
Kuzu karaciğeri üzerindeki zar soyulacak ve ana damar temizlenecek. Ciğer yıkanmıyacak, kağıt havlu ile silinecek ve uygun büyüklükte “küçük kuşbaşı” doğranacak. Kuyruk yağı kuşbaşı doğranacak. Şişlere 3 adet ciğer, 1 adet kuyruk yağı dizilecek. Soğan piyaz doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak. Soğan, sumak, maydanoz karıştırılacak ve tuz atılmayacak.

Kuzu ciğeri

Kuzu_ciger_kebabi2

Çöp şişlere dizilmiş

Kuzu_ciger_kebabi3

Maharetini Göster:
Hazırlanmış olan şişler, mangal veya elektrikli ızgara üzerinde yakılmadan çevrilerek pişirilecek. Şişlerin pişirilmesi sırasında üzerlerine tuz, karabiber, kimyon ve pul biber serpilecek. Ciğer kebabı soğan salatası ile birlikte, lavaşla dürüm yapılabilir. Sonrası malum.

Not:
Kuzu ciğer kebabı, Gaziantep ilimize ait bir kebap çeşitidir. Yörede daha çok “cartlak kebabı” olarak anılır. Bu kebabı sade olarak hazırladım. Diğer bir hazırlama yöntemi ise, ciğerin terbiye edilmesidir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.