kırmızı biber dolması

Kirmizi_biber_dolmasi1

Malzemeler:
1 Kg. Kırmızı Biber ‘kapya biber’ 12 Adet
200 gr. Orta Yağlı Dana Kıyma
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘harç içerisine’
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘yemeğin suyuna’
2 Adet Soğan
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Nane
1 Tatlı kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Demet maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Kapya biberler yıkanacak ve sap kısmı kesilerek çekirekleri çıkartılacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

İç Harçın Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 6 yemek kaşığı zeytinyağı, doğranmış domatesler, 1 tatlı kaşığı domates salçası, tuz, karabiber, nane, maydanoz katılacak, karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak, tuzu test edilecek karar hale getirilecek. Üzerine pirinçler ilave edilecek, pirinçler kırılmadan malzemelerle bir güzel karıştırılacak.

Kapya biberler

Kirmizi_biber_dolmasi2

Dolma malzemeleri

Kirmizi_biber_dolmasi3

İç harç hazır edilmiş ‘tuzu birazcık belli olsun’

Kirmizi_biber_dolmasi4

Biberlerin çekirdek yuvaları çıkartılmış

Kirmizi_biber_dolmasi5

Biberler doldurulmuş, tencereye dizilmiş sos ve yağ ilave edilmiş

Kirmizi_biber_dolmasi6

Isı’ya dayanıklı tabak kapatılmış

Kirmizi_biber_dolmasi7

Kırmızı biber dolması servise hazır

Kirmizi_biber_dolmasi8

Maharetini Göster:
Hazırladığımız bu dolma içi, biberlere fazlaca bastırılmadan ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak. Doldurulmuş biberler tencere içerisine yatay olarak dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, çok az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye sos olarak dökülecek.
2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencerede ki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 50 dakika süre bitiminde, kırmızı biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim