kırmızı biber dolması


Malzemeler:
1 Kg. Kırmızı Biber (kapya biber) 12 Adet
200 gr. Orta Yağlı Dana Kıyma
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (harç içerisine)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (yemeğin suyuna)
2 Adet Soğan
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Nane
1 Tatlı kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Demet maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Kapya biberler yıkanacak ve sap kısmı kesilerek çekirekleri çıkartılacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

İç Harçın Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 6 yemek kaşığı zeytinyağı, doğranmış domatesler, 1 tatlı kaşığı domates salçası, tuz, karabiber, nane, maydanoz katılacak, karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak, tuzu test edilecek karar hale getirilecek. Üzerine pirinçler ilave edilecek, pirinçler kırılmadan malzemelerle bir güzel karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Hazırladığımız bu dolma içi, biberlere fazlaca bastırılmadan ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak. Doldurulmuş biberler tencere içerisine yatay olarak dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, çok az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye sos olarak dökülecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencerede ki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 50 dakika süre bitiminde, kırmızı biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Dolmalar