kırmızı biber dolması


Malzemeler:
1 Kg. Kırmızı Biber (kapya biber) 12 Adet
200 gr. Orta Yağlı Dana Kıyma
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (harç içerisine)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (yemeğin suyuna)
2 Adet Soğan
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Nane
1 Tatlı kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Demet maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Kırmızı (kapya) biberler yıkanacak ve sap kısmı kesilerek çekirekleri çıkartılacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

kırmızı biber dolması iç harcı

İç Harçın Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 6 yemek kaşığı zeytinyağı, doğranmış domates, 1 tatlı kaşığı domates salçası, tuz, karabiber, nane, maydanoz konulacak ve karıştırılacak. Üzerine pirinç ilave edilecek ve iç harç karıştırılacak.

kırmızı biber dolması malzemesi

biber hazırlanmış

içleri doldurulmuş

kırmızı biber dolması servise hazır

Maharetini Göster:
İç harç biberlere fazla bastırılmadan ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak. Doldurulmuş biberler tencereye  yatay olarak dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, çok az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye ilave edilecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek.  Ardından ocak ısısı yükseltilecek ve tencere kaynamaya başlayınca tencere kapağı kapatılacak. Peşinden ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 50 dakika bitiminde,kırmızı biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop