jasmine pirinç pilavı


Malzemeler :
2 Su Bardağı Jasmine Pirinç
4 Su Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Bilirsiniz; jasmine ya da diğer adıyla yasemin pirinç ince uzun taneli, kendine has doğal kokusu olan pirinç çeşitidir. Ülkemize Tayland´dan ithal edilir. Çoğu insan bu pirinçin aromasını sevmez, ben severim. Pilav yapmam gerektiğinde arada bir yasemin pirinçi kullanırım. Bu pirinç diğer pirinç çeşitlerine göre suyu fazla çeker. Jasmine pirinçle pilav yaparken 1 ölçü pirinç ölçüsüne 2 ölçü su kullanılır. Pişirilmesi diğer pirinçlerden farkı yok, su ölçüsüne dikkat etmeniz yeterli.

Ön Hazırlık :
Pirinç ılık su içerisinde berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine zeytinyağı ile birlikte tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine pirinç ilave edilecek ve düşük ısıda taneleri şeffaflaşıncaya kadar kavrulacak. Ardından kaynar su ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak.
Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan pilav en az 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.

Not:
Pilav yaparken 1 su bardağı pirinç ölçüsüne, 50 gram yağ kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. .
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop