bulgurlu kabak dolması tarifi, nasıl yapılır


Etli Kıymalı Bulgurlu Kabak Dolması Tarifi, Dolma İçi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
7 Tane Kabak
200 gr. Dana Kıyması
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
2 Adet Domates
1 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
1 Çay Bardağı Ilık Su (bulgur için)
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Sumak
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz (iç için)
1 Çay Kaşığı Tuz (dolmanın suyu için)
3 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Maydanoz
Bir Tutam Dereotu
Tencere (iç çapı 22 cm.)

Ön Hazırlık:
Bulgur 1 çay bardağı ılık su ile karıştırılacak ve 15 dakika yumuşaması için bekletilecek. Kabak kazınacak, uçları kesilecek, ikiye bölünecek ve içleri boşaltılacak. Bir kap içine yeterli miktarda su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve karıştırılacak. Kabaklar bu su içinde dinlendirilecek. Kabak doldurulurken sadece suyu süzülecek, yıkanmayacak. Domatesin bir tanesi ve soğan yemeklik doğranacak. Maydanoz ve dereotu doğranacak.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içine bulgur, kıyma, soğan, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, salça, tuz, karabiber, kimyon, sumak, kuru nane, maydanoz, dereotu konulacak ve yoğurulacak. Harcın tuzu karar hale getirilecek.

Maharetini Göster:
Kabak ağız kısmında 1 cm. boşluk bırakılarak doldurulacak ve bir parça domates ile kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. Üzerine 1 tatlı kaşığı salça, 1 çay kaşığı tuz, 3 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte tencereye ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika bitiminde bulgurlu kabak dolması servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop