hünkar beğendi

hunkar_begendi

Malzemeler:
1/2 Kg. Bifteklik Dana Eti
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Orta Boy Domates
1 tatlı Kaşığı Domates Salçası
4 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Patlıcan Beğendi Malzemesi:
3 Adet Patlıcan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
1 Yemek Kaşığı Un (20 gr.)
1 Su Bardağı Soğuk Süt (200 gr.)
1 Çay Bardağı Rendelenmiş Kaşar Peyniri
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Patlıcan közlenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Patlıcan Beğendi’nin Hazırlanması:
Közlenmiş, soyulmuş ve ince kıyılmış patlıcanlar bir kap içine alınacak. Ardından, kaşığın arkası ile macun kıvamına gelinceye kadar ezilecek. Tava içerisine tereyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine süt ilave edilecek ve çırpma teli ile karıştırılarak pürüzsüz bir sos yapılacak. Ardından ezilmiş patlıcan, rendelenmiş kaşar peyniri, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak.

Patlıcan Beğendi

patlican_begendi

Hünkar Beğendi Tas Kebabı

sarimsakli_tas_kebabi

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve suyunu çekinceye kadar kavrulacak. Ardından sırası ile soğan, sarımsak, salça ve domates ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su ve karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika bitiminde ocak söndürülecek ve et yemeğinin tuz’u karar hale getirilecek. Ardından yeteri kadar patlıcan beğendi servis tabağına konulacak ve ortası açılacak. Açılan yere et ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.