hünkar beğendi

hünkar beğendi 1 400x267 hünkar beğendi
Malzemeler:
1/2 Kg. Bifteklik Dana Eti
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Orta Boy Domates
1 tatlı Kaşığı Domates Salçası
4 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Patlıcan Beğendi Malzemesi:
3 Adet Patlıcan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
1 Yemek Kaşığı Un (20 gr.)
1 Su Bardağı Soğuk Süt (200 gr.)
1 Çay Bardağı Rendelenmiş Kaşar Peyniri
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Patlıcan közlenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Patlıcan Beğendi’nin Hazırlanması:
Közlenmiş, soyulmuş ve ince kıyılmış patlıcanlar bir kap içine alınacak. Ardından, kaşığın arkası ile macun kıvamına gelinceye kadar ezilecek. Tava içerisine tereyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine süt ilave edilecek ve çırpma teli ile karıştırılarak pürüzsüz bir sos yapılacak. Ardından ezilmiş patlıcan, rendelenmiş kaşar peyniri, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak.

Patlıcan Beğendipatlıcan beğendi hünkar beğendi

Hünkar Beğendi Tas Kebabı

Hünkar Beğendi Tas Kebabı hünkar beğendi

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve suyunu çekinceye kadar kavrulacak. Ardından sırası ile soğan, sarımsak, salça ve domates ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su ve karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika bitiminde ocak söndürülecek ve et yemeğinin tuz’u karar hale getirilecek. Ardından yeteri kadar patlıcan beğendi servis tabağına konulacak ve ortası açılacak. Açılan yere et ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top