havuç salatası

Havuc_salatasi

Malzemeler:
2 Adet Havuç
3 Yemek Kaşığı Sızma Zeytinyağı
1/2 Limon Suyu
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Toz Şeker
1/5 Demet Maydanoz
1/2 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Havuçlar yıkanacak, soyulacak ve rendenin iri gözü kullanılarak rendelenecek. Maydanoz ayıklanacak, yıkanacak, kurulanacak ve ince kıyılacak.

Sos’un Hazırlanması:
Uygun bir kase içerisine limon suyu, karabiber, toz şeker, tuz konulacak ve bir güzel karıştırılacak. Üzerine sızma zeytinyağı ilave edilecek ve sos tekrar karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Rendelenmiş havuç, uygun bir salata kabı içerisine alınacak. Üzerine kıyılmış maydanoz, tercihinize uygun olarak serpilecek. Hazırlanmış sos, tabak içerisinde ki salata üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.