güveç nasıl yapılır

Kuzu_guvec_tabakta1

Malzemeler:
300 gr. Kuzu But Kuşbaşı
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
2 Adet Çarli Biber
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Patlıcan
3 Adet Patates
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su Bardağı Su
Orta Boy Toprak Güveç

Ön Hazırlık:
Soğan ve domatesler halka doğranacak. Çarli biber kuşbaşı, sivri biber bütün bırakılacak. Patatesler soyulacak; tercihinize uygun olarak halka, küp, elma dilimi doğranacak ve su içerisinde bekletilecek. Patlıcanlar soyulacak, halka doğranacak ve su içerisinde bekletilecek. Sarımsaklar iri kıyım veya bütün kullanılacak.

Kuzu_guvec_guvecde2

Maharetini Göster:
Güveç içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve güveç iç yüzeyi, fırça ile bir güzel yağlanacak. Güveç tabanına sırası ile kuşbaşı et, patates, patlıcan ve soğan halkaları yayılacak. Üzerine belirli aralıklarla sarımsak ve çarli biberler serpiştirilecek. En üst kat olarak domates halkaları yayılacak ve üzerine sivri biberler bırakılacak. Ardından tuz, karabiber, kekik serpilecek ve 1 su bardağı su malzemelerin üzerinde gezdirilecek. Güveç tenceresi ocak üzerine alınacak. Normal ısıda tencere ısıtılacak. Güveç tenceresi kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde güveciniz servise, hazır. Sonrası malum.

Not:
Güvecinizi dana kuşbaşı et kullanarak yapmak isterseniz, malzeme sıralamasını bozmadan, güvecinizi hazırlarsınız. Güvecinizi, 90 dakika süre ile pişirebilirsiniz. Güveç hazırlamada baharatların kullanımı tamamen tercih meselesi, size kalmış. Sarımsak sevmeyen güveç severler, toprak güveç kabı yağlanmazdan evvel, 1 diş sarımsak ile iç yüzeyini ovarsanız, sarımsak aromasını yemeği yerken hissedersiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.