Kategoriler
Etli Yemek Tarifleri Kebap ve Izgara Tarifleri

güveç nasıl yapılır

güveç nasıl yapılır
Kuzu Etli Güveç Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
300 gr. Kuzu But Kuşbaşı
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
2 Adet Çarli Biber
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Patlıcan
3 Adet Patates
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su Bardağı Kaynar Su
Orta Boy Toprak Güveç

Ön Hazırlık:
Soğan ve domates halka doğranacak. Çarli biber kuşbaşı, sivri biber bütün bırakılacak. Patates soyulacak ve tercihinize uygun olarak (halka, küp, elma dilimi) doğranacak ve su içinde bekletilecek. Patlıcan soyulacak, halka doğranacak ve su içinde bekletilecek. Sarımsak iri kıyım veya bütün kullanılacak.

Bilgi Notu:
Güveç kapağınız yoksa, güveci alüminyum folyo ile kapatabilirsiniz. Güvecinizi dana kuşbaşı et kullanarak yapmak isterseniz; malzeme sıralamasını bozmadan, güvecinizi hazırlar ve 90 dakika  pişirebilirsiniz. Güveç hazırlamada baharatların kullanımı tamamen tercih meselesi, size kalmış.

güveç nasıl yapılır 1

Maharetini Göster:
Güveç içi 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile yağlanacak. Ardından sıra ile kuşbaşı et, patates, patlıcan, soğan, sarımsak, domates, biber yayılacak ve tuz, karabiber, kekik serpilecek. Üzerine 1 su bardağı kaynar su gezdirilecek. Güveç ocak üzerine alınacak ve normal ısı ayarında ısıtılacak. Güveç kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika bitiminde güveciniz servise, hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com