fırında dana ilik

fırında dana ilik

Malzemeler:
500 gr. Dondurulmuş Dana İlikli Kemik
1 Adet Kuru Soğan
Bir Tutam Maydanoz
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kuru Kekik
1 Çay Kaşığı Sumak
1 Çay kaşığı Tuz
1 Adet Fırın Kabı

Ön Söz:
Fırında dana ilik nasıl pişirlir? Bilinen çoğu marketlerde, dondurulmuş dana ilikli kemik parçaları temizlenmiş ve ambalajı olarak satılıyor. İhtiyaç ölçüsünde dana ilikli kemiği tedarik ettikten sonra, bizlere fazlaca iş düşmüyor. Kemikler sudan geçiriliyor, doğrudan ısıya dayanıklı bir kap içinde fırına sürülüyor ve 200°C derecede, 25 dakikada pişiriliyor. Kemikler pişirildikten sonra, içindeki ilikler çıkarılıyor; üzerine karabiber, pul biber, kekik ve tuz serpildikten sonra yenmeye hazır oluyor. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
İlikli kemikler yıkanacak ve suyu süzülecek. Soğan soyulacak, yarım ay şeklinde doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak.

Soğan Salatası Yapımı:
Kase içerisine yarım ay şeklinde doğranmış soğan konulacak. Üzerine maydanoz, karabiber, pul biber, sumak, tuz serpilecek ve bir güzel karıştırılacak.

Kemikli Dana İliği

kemikli dana iliği

Dana İliği Fırında Pişmiş

fırında kemik iliği

Maharetini Göster:
Fırın kabına ilikli kemik parçaları konulacak ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tam, 25 dakika bitiminde fırından alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim