ezme bezelye çorbası

Ezme_bezelye_corbasi

Malzemeler:
2 Su Bardağı İç Bezelye ‘konserve’
1 Çay Bardağı Havuç Rendesi
1 Çay Bardağı Patates Rendesi
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Yemek Kaşığı Maydanoz

Ön Hazırlık:
Havuç ve patates soyulacak, rende’nin iri gözünde rendelenecek. İç bezelye yıkanacak ve süzülecek. Maydanoz kıyılacak. Soğan yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster :
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, salça, havuç, patates ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından bezelye, 4 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde çorba blendırdan geçirilecek ve tuz’u karar hale getirilecek. Bir taşım kaynatılacak ve üzerine maydanoz serpilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.